Çocuk Mağaza Tasarımı

Özellikle perakende olarak satış yapan çocuk mağazaları dekorasyonlara oldukça önem vermesi gerekir. Müşterilerle yoğun iletişim halinde olunan çocuk mağaza dekorasyonu sektöründe hem müşterilerin motivasyonu morali açısından hem de çalışanların kendilerini iyi hissetmeleri açısından ve müşterilerin ilgisi arttırmak ve dikkat çekmek amacıyla oldukça önem arz etmektedir. Meslek alanına, firma alanına veya faaliyet alanına hedef kitlesine göre çocuk mağaza tasarımı kitleye göre değişiklikler göstermektedir.

Çocuklar için ürün satışı gösteren firmalar hangi amaca uygun hangi cinsiyete uygun ürün satışı gerçekleştiriyorsa ona göre çocuk mağaza vitrin dekorasyonları uygun olarak dizayn edilmektedir. Bunun en önemli göstergesi olarak hedef kitlenin erkek çocuk veya kız çocuk olmasıdır. Küçük çocuklar kolayca sıkılabildikleri için ebeveynler de Dolayısıyla çocukların sıkılmayacağı eğlenebileceği rahat edebileceği bu tür mağazalarda alışveriş yapmayı tercih ederler.

Bu nedenle göz zevki olarak onlara hitap etmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra çocuk mağaza dekorasyonculuğunda kullanılan renkler aksesuarlar bunların cıvıl cıvıl olması rengarenk olması genelde mağaza sahipleri ve çocukların ebeveynleri tarafından tercih edilen nedenlerden biridir. Mağaza dekorasyonlarında özellikle ve özellikle çocuk mağaza tasarımı ise bu canlı renklerin ve çocuksu renklerin kullanımına ayrıca özen gösterilmektedir ve bu konuya dikkat etmelilerdir.

Canlı renkler kullanılırken cıvıl cıvılın yanı sıra çok fazla da abartılıp çocuk parkına çevirilmemesine özen gösterilmektedir. Aslında amaç hem çocukların eğlenebileceği ve hoş görebileceği bir alan yaratmak hem de mağaza konseptinden sapmamaktır. Hem de mağaza sahibi bu durumdan oldukça memnun kalır.

Çocuk Mağaza Tasarımında Dikkat Edilen Şeyler Nelerdir?

Bu tarz tasarımlarda genellikle göze hitap edebilecek türden hazırlanmasına çok dikkat edilmektedir. Bundan dolayı çocuk mağaza tasarımı birden çok dizayn aşamasından meydana gelmektedir. Çocuklar yetişkinler gibi olmadığı için tek bir renk skalasından ürünler ortaya çıkmamaktadır. Bundan dolayı birçok olaya önem vererek hazırlanmaktadır. Özellikle ve özellikle çocuk mağaza dekorasyonlarında raf sistemleri genellikle ahşap veya metal olarak kullanılmalıdır. Aksesuarların cam olmamasına özen gösterilmelidir.

Çocuk mağazalarında cam aksesuarlar oldukça tehlike içermektedir, bu nedenle mümkün oldukça cam aksesuarların kullanılmaması tercih edilir. Bir değer önemli husus ise çocuk mağazalarında giyim kabinlerinin, deneme kabinlerinin girebileceği genişlikte olmasıdır. Çocuk deneme kabinleri geniş olursa çocukların ebeveynleri de içeriye girmiş olur ve bu hem çocuklar açısından hem de ebeveynler açısından oldukça önemli bir konudur. Özellikle çocuk mağaza tasarımı kullanılan rafların boyları eşit orantıda olması gerekmektedir.

Eğer çocukların erişebileceği veya görebileceği bir şekilde raf dizaynı edilmişse bu satışın da arttırılmasına sebep olacaktır ve daha fazla satış işleme gerçekleştirecektir. Rafların renkli estetik ve temiz olması ebeveynlerin gözünde mağazanın prestijini arttırır ve çocuklar için ayrıca dikkat çektiğinden dolayı, çok daha fazla tercih edilen mağaza olmadı kaçınılmazdır.

Çocuk Mağaza Tasarımında Hangi Renkler Kullanılmaktadır?

Bu renkler çoğunlukla cıvıl cıvıl ve renkli renkler olmaktadır. Bundan dolayı da bütünlük kurularak çocukların burada eğlenceli vakitler geçirmesi adına oldukça olumlu ortamlar yaratmaktadır. Bu olumlu ortamlar arttıkça çocukların alışverişten zevk alma hızı da gitgide artmaktadır.

Çocuk Mağazası Tasarlanırken Fiyatlandırma Nasıl Olmaktadır?

Ürünler iyi bir şekilde seçildiği takdirde fiyatlandırmalar da makul düzeye indirgenebilmektedir. Tasarımda ne kadar detaya inilirse yatak o kadar yükselecektir.

Yukarı