İdeal Mağaza Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde mimarlık kendi içerisinde pek çok alt dallara ayrılmış ve iç mimarlık hizmetleri kişiler, kurumlar tarafından çokça tercih edildiği için iyi ve kaliteli bir hizmet veren mimarlık şirketleri eskisinden daha çok rağbet görmektedir. Çünkü mimarlar tasarımı yapılması istenen bir mekanı kişi veya kurumun hangi amaç için kullanacağına göre ortamdaki ışık miktarını, ses düzeyini ve ilgi çekebilecek her unsuru amacına uygun bir biçimde ve mekanı en verimli şekilde kullanarak kişilere yardımcı olmaktadır.

 Bu yüzden kaliteli, kendi alanında bilinen ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışan bir mimarlık firması ile çalışmak oldukça önemlidir.

 Müşterilerin Dikkatini Çeken Mağaza Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

 Yapılmak istenen şey eğer bir mağaza tasarımı ise işletme sahipleri bazen mağazanın iç tasarımı ve düzenine olması gerekenden daha çok takılarak, aslında işletmenin ticari hayatını dahi etkileyebilecek kadar büyük bir önem sahip olan vitrin ve vitrin tasarımına hiç dikkat etmemekte ya da gereken özeni göstermemektedirler.

 Vitrin tasarımı aslında müşteriyi mağazaya çeken ve alışverişe yönlendiren itici bir araçtır. Çünkü vitrin dekoru aslında mağazanın kapak resmidir ve vitrinde ilgi çeken her detay müşteriyi mağazaya yönlendirmektedir. Bu yüzden müşterinin dikkatini çekebilecek vitrin ve mağaza tasarımı büyük bir dikkat ve özen ile yapılmalıdır. Aslında her iki etkende doğru ve etkili bir şekilde kullanılmalıdır.

 Vitrin ve Mağaza Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır?

 Vitrin mankenleri, aydınlatma, renkler ve aksesuarlar gibi vitrin dekorasyonunun önemli bileşenlerine gereken önemi göstermeden doğrudan mağazanın içini düzenlemeye çalışmak büyük bir hatadır. Yapılan hatanın fakına varılsa da bu hatadan dönmek her zaman çok kolay olmamaktadır. Kısıtlı bir bütçe ile mağaza tasarımı yapmak ve yapılan düzenlemelerin sadece mağazanın iç bölümü için yapılması sonrasında ise vitrin düzenlemeleri için bir bütçe ayırmak özellikle ticari hayatının başında olan işletme sahipleri için pek kolay olmamaktadır.

 Bu yüzden işini bilen bir mimarlık firması ile çalışmak hem maliyet bakımından hem de müşterinin ilgisini çekmek anlamında oldukça önemlidir. İşini iyi yapan bir mimar mağaza tasarımı yaparken önceliği mağazadan içeri adım atan müşterilere şık bir mekanda alışveriş deneyimi sunmaktan ziyade, öncelikle dışarıdaki insanların mağazaya girmesini sağlamak olduğunu bilir.

 Satış grafiklerinin yüksek olduğu mağazalarda mağaza tasarımı yapan bir mimarın seçtiği mankenden aydınlatmasına, renk seçiminden aksesuarlarına kadar tüm bileşenleri doğru, etkin ve kişiler üzerinde merak duygusu yaratacak şekilde kullanır.

 Kaliteli ve Özgün Çalışmalar Yapan Mimarlık Firması Var mıdır?

 Mağaza ve vitrin tasarımları yapan bir mimarlık firmasından müşteriler ilk olarak sıradan olmamasını, özgün çalışmalar yaratabilmesini ve fark yaratabilmesini beklemektedir. Bu alanda fark yaratabilmiş ve müşteri memnuniyetini kazanmış çok az mimarlık firması bulunmaktadır. Bu firmalardan biri poyraz mimarlık firmasıdır.

 Pek çok farklı projesi ile alanında ismini duyuran, kaliteli ve özgün bir firmadır. Firma sadece mağaza ve vitrin tasarımında da değil aynı zamanda konut ve otel projelerinin tasarımları ile de göz doldurmaktadır.

Tasarım Mağazalar

Yaşadığımız dünya üzerinde, bulunduğumuz her an artan ihtiyaçlarımızı karşılamak için bir takım faaliyetlerde bulunuruz. Bu faaliyetlerden birisi de, belki de yemek ve barınma ihtiyaçlarından sonra en çok ihtiyacımız olan giyimdir. Günümüz modern dünyasında giyim konusunda pek çok yeni tasarımın, farklı desenlerin, tarzların ve çeşitlerin bulunduğu alışveriş mağazaları giyim ihtiyacımızı karşılamak için uğradığımız mekanlar arasında yer almaktadır.

 Dışarıda pek çok çeşitte mağaza bulunmaktadır. Bu mağazalar ister büyük olsun ister küçük olsun müşteri yoğunluğuna göre kalabalık olabilmektedir. Tüm bu yoğunluğun yanı sıra iyi bir şekilde yapılmış mağaza tasarımı için alan kullanımlarının, kullanıma uygun şekilde tasarlanması bu yoğunluğun getireceği sorunları engelleyebilir.

 Kullanıma Uygun Tasarım

 İnsanların çok sık kullanmakta olduğu ve sayıları her geçen gün artan mağazalar için iç mekanın tasarımı oldukça önemlidir. Kullanım açısından kolaylıklar sağlayıp alanda olabildiğince rahat dolaşılabilecek mekanlar yaratırken ayı zamanda müşterilerin ilgisini çekebilecek estetik bir tasarımı da olmalıdır.

 Estetik tasarımı ne kadar iyi olursa ve mağaza içerisinde ne kadar rahat dolaşılabiliyorsa o mağazanın müşteri kapasitesi o kadar yüksek olmaktadır. Dışarıdan görülen vitrinler müşterilerin mağaza hakkında fikir sahibi olmasını sağlar ve müşteriler bu sayede bu mağazadan alışveriş yapıp yapmayacağına karar verir.

 Mağazalarda Ki En Önemli Unsurlar

 Alışveriş mağazalarının tasarımında her konunun öneminin olduğu gibi bir başka önem taşıyan konu ise deneme kabinleridir. Bu kabinlerin yerleri, kabin önlerinde sıra oluşması halinde başka insanlara engel oluşturmayacak şekilde konumlandırılmalıdır. Aksi takdirde kabin önlerinde biriken sıra, alışverişine devam eden diğer müşterileri rahatsız edecektir, bu durumda beraberinde olumsuz pek çok durumu getirmektedir. Kabinin konumunun bu kriterler göz önüne alınarak belirlenmesinden sonra, diğer önemli olan noktası kabinin ne çok dar ne de çok geniş olmasıdır. Tasarlanacak olan kabinlerin genişliği, kişinin içinde rahatça giyinebilmesini ve üzerine denediği giysiyi rahatça kontrol edebilmesini sağlamalıdır.

 Kasaların Konumları

 Kabinlerin yanı sıra mağaza tasarımı konusunda bir diğer önemli konu kasanın konumu ve tasarımıdır. Kasa mağaza çalışanları tarafından kullanılan ve korunması gerekli bir alandır. Kasanın konumunun mağaza içerisinde tehlike yaratmayacak, herhangi bir hırsızlık olayına imkan vermeyecek şekilde konumlandırılması önemlidir. Aynı zamanda kabin tasarımında düşünüldüğü gibi, kasanın konumunun belirlenmesinde de kasa önünde oluşacak uzun kuyruklar düşünülerek, kasanın en az kullanımların olduğu alana konumlandırılması önemlidir. Bu şekilde konumlandırılmış olan kasalar hem alanda sıkışıklığa neden olmayacaktır hem de alışverişine devam eden diğer müşteriler için engel teşkil etmeyecektir.

 Mağaza Güvenliği

 Mağazalarda en çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri ise mağaza girişlerinde ki güvenlik sistemleridir. Bir mekan tasarlanırken öncelikle giriş ve çıkışlar belirlenir daha sonra diğer kullanım alanları yerleştirip tasarlanır. Bu durumda girişe ve çıkışa konulacak güvenlik sistemleri yerlerine konumlandırıldıktan sonra kasa, kabin gibi diğer alanlar bu güvenlik sistemlerini görecek şekilde yerleştirilirse mağazalarda olası bir hırsızlık girişiminde kişinin nereye gittiği mağaza çalışanları tarafından görülebilir. Bu tarz konular özellikle mağaza personeli tarafından da sorunlar çıkmaması için oldukça önemlidir.

 Mağazaların Görünümü

 Mağazaların iç tasarımı yapılırken estetik görüntüye önem verilmelidir. Görünüş olarak diğer mağazalardan farklı ve daha gösterişli olan mağazalar, müşteriler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Müşterilerin mağaza tasarımı dikkat çeken mağazalarda dolaşma isteği artmaktadır ve bu da mağaza tasarımda dikkate alınan bir diğer özelliktir. Mağazanın iç mekan da oluşturulacak renklerinin ve dekorlarını eksiksiz ve güzel bir şeklide planlanması ve bu planlanan duruma göre tasarlanması ortaya hatasız bir iç mekan tasarımı çıkaracaktır.

 Mağaza reyonlarının ihtiyaç önem sırasına göre sıralanması orta kısımda oluşturulacak alanlar var ise bu alanlara dikkat çeken sezon ürünlerinin konulması ya da aksesuarlar, çanta, ayakkabı gibi ürünlerin konulması gerekir. Tüm bunların yanı sıra orta kısımda oluşturulacak bu alanın diğer insanlar için engel teşkil etmemesi alanı daraltmaması da önemlidir. İşte tüm bu kriterler göz önüne alınarak yapılacak olan mağaza tasarımı için güvenilir, işinde uzman ve bilgi birikimi ile donanmış ekiplere sahip iç mimarlık ofislerine başvurmak gerekir. Bu sayede hem estetik açıdan gösterişli hem de kullanım kolaylığı sağlayan tasarımlara sahip olunur.

 Mağaza Tasarımında Uzman Ekip Poyraz Mimarlık

 Poyraz Mimarlık iç mekan tasarımında 2002 yılında tasarım hayatına başlamıştır. Uzman ekibi ile müşteri memnuniyetini göz önüne alarak estetik, kullanıma uygun, özgün tasarımlara imza attığı öncü projeler ile mağaza tasarımı konusunda yıldız isimlerden biri haline gelmiştir. Gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında üstlendiği projelerde özgün ve gösterişli tasarımları ile dikkat çeken Poyraz Mimarlık uzman ekibi ile tasarım hayatına devam etmektedir. Mağaza tasarımı denilince aklan gelen Poyraz Mimarlık aldığı tüm projelerde müşterinin isteklerini ve görüşlerini değerlendirip, buna uygun mekanlar yaratmaktadır.

 Poyraz Mimarlık Çalışma Prensipleri

 Poyraz Mimarlık yukarıda da bahsettiğimiz gibi önce müşterinin memnuniyetine önem vererek, müşterinin ne istediğini anlayıp bu istekler çerçevesinde en verimli ve kullanışlı, aynı zamanda da görsel açıdan estetik alanlar yaratmayı hedefler.

 Poyraz Mimarlık internet sitesine ” poyrazmimarlik.com ” adresinden ulaşabilirsiniz ve burada gerçekleştirmiş oldukları projeleri inceleyebilirsiniz. Aklınızdaki mağaza tasarımı için fikir edinebilirsiniz. Aynı zamanda internet sitesi üzerinden online alışveriş yaparak ihtiyacınız olan;

– Aydınlatma ürünleri

– Vitrin mankenleri

– Dekoratif ürünler

– Banko ve çalışma masaları

– Raf sistemleri

gibi mağaza tasarımı sırasında kullanılabilecek ürünleri bulabilirsiniz. Bu ürünleri en hızlı ve kolay şekilde sepetinize ekleyip alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

 Her Alanda Bütüncül Tasarım Anlayışı

 Poyraz Mimarlık yalnızca mağaza tasarımı değil aynı zamanda da 3D projeler, bayan mağaza tasarımı, bayan vitrin tasarımı, cafe ve restoran tasarımı, deri ve kumaş mağazaları, erkek mağazaları, çocuk mağaza tasarımı, ev dekorasyonu ve de erkek vitrin tasarımı gibi pek çok işe imza atmaktadır. Tüm işleri büyük bir özveri ve çalışma disiplini ile ele almakta olan firma işinde uzman ekibi ile beraber çalışmaktadır.

 Poyraz Mimarlık tüm bu alanların tasarımlarında, alan kullanımlarından renk uyumlarına, en verimli şekilde alan konumlandırmasından kaliteyi arttıracak görünüme dayanan tasarımlar için çalışmaktadır. İnternet sitesi üzerinden, yapılmış olan projelere bakabileceğiniz gibi müşteri memnuniyetini inceleyebileceğiniz, müşteri yorumlarını içeren bölüme de göz atabilir bu konuda fikir sahibi olabilirsiniz.

 Poyraz Mimarlık İletişim Bilgileri

 İletişim için Poyraz Mimarlık internet adresi üzerinden telefon numarasına ulaşabilirsiniz isterseniz e mail adresini alıp mail atabilirsiniz. Bu iletişim bilgilerinin yanı sıra çalışma günleri olan pazartesiden cumartesiye kadar, saat 09.00 – 18.00 saatleri arasında Poyraz Mimarlık ofis adresini ziyarete gidebilir aklınızdaki proje için danışmanlık alabiliriniz. Poyraz Mimarlık tarafından projelendirmek istediğiniz mekan için ücretsiz keşif hizmeti alabilirsiniz.

 Verilmiş olan iletişim bilgilerinden yararlanarak ya da internet sitesi üzerinde bulunan ” blog ” seçeneği üzerinden ‘ ücretsiz keşif için arayın ‘ başlıklı iletişim kutusundan iletişime geçip ücretsiz alan keşfi hizmeti alabilirsiniz. Site üzerinde bulunan blog kısmından, firma tarafından yapılmış olan proje tasarımlarına bakıp firmanın üstlendiği projeler hakkında fikir edinebilirsiniz.

Yukarı